Српска бајка као инспирација
Бајка и савремено друштво
23.12.2019.
Бајка симболичком комуникацијом, на нивоу дубљем од реалног, са аспекта духовне културе митског и паганског, у анализи психе архетипског, сурвава се у слој праисконског фундамента бића. Заправо, дубоко људским питањима око добра и зла, раста и сазревања, води нас у тачку преломних тренутака где се суочавамо са светом у ком грешимо тражећи смисао и решења, где падамо и устајемо у пољу противника, дариваоца, разноразних помоћника, лажних јунака, принцеза и њихових очева.
Данас ти јунаци, мали попут палца, виле, ражалованог принца и осталих, стоје као одбрана од сумрака вредности, тривијалности и роботизовања човека, па чак и детета. Након вишевековног поимања бајке као ,,прелогичног мишљења“ и ,,дечије књижевности“, можда је дошло време да спојимо дубоке слојеве личности и духа са логичним мишљењем и декодирамо бајке у другачијем научном и хуманистичком кључу, који ће нам помоћи да спознамо и боље упознамо себе.
Промена почиње од сваког понаособ и у кључу обреда прелаза подразумева процес: одвајање из зоне комфора, потом боравак у лиминалном бреме-простору изван уобичајених оквира, и на крају интеграцију у друштво на нов начин (фр. rites de passage). Преображај је налик чаробном средству, или пак слици: оживљава окамењену реалност и откључава дубоку истину појединца и окружења. Свако откључавање, декодирање, рашчињава и шири се теоријом таласа.
Маја Илић Живковић
.
цртеж у боји 50 × 50 cm, 2019
цртеж, оловка у боји, 30 × 40 cm, 2019
65,5 × 49,8 cm, 2019
60 × 90 cm, 2019
50 × 70 cm, 2019
61 × 81 cm, 2019